تبلیغات
تدریس خصوصی زبان انگلیسی - تافل یا آیلتس؟

تافل یا آیلتس؟

تافل یا آیلتس؟

برای انتخاب بین این دو به موارد زیر توجه کنید:

الف: آیا مهارت شنیداری شما متوسط رو به بالاست؟
ب: آیا دانشگاه یا کشوری که قصد ادامه تحصیل یا مهاجرت دارید به غیر از کشور انگلستان است؟
ج: پیشینه‌ی آموزش زبان شما مبتنی بر کتابهای با لهجه‌ی آمریکایی است یا اکثر معلم‌های شما دارای این نوع گویش بوده‌اند؟
د: نمره‌ی مورد نظر شما برای پذیرش دانشگاه چند است؟
ه: فیلم‌ها یا سریال‌های به زبان انگلیسی که دیده‌اید، بیشتر دارای کدامیک از لهجه‌های آمریکایی بوده‌اند؟
و: آیا تا به حال هیچ یک از این دو آزمون را مورد مطالعه قرار داده‌اید؟
ز: ثبت نام کدامیک از آزمون‌ها راحت‌تر، و تعداد مراکز برگزاری کدامیک بیشتر است؟

حال با توجه به سوال‌های فوق به بررسی انتخاب شما می پردازیم:
الف: با توجه به اینکه آزمون تافل یک آزمون Listening محور می‌باشد، بنابراین دراین مورد، تافل گزینه‌ی بهتری است نسبت به آیلتس.
ب: آزمون تافل و آیلتس آکادمیک مورد قبول اکثر دانشگاه های دنیا می‌باشد ولی با توجه به محدودیت‌های ایجاد شده در کشور انگلستان ویزای دانشجویی فقط در برابر ارایه آزمون آیلتس و آن هم در مراکز خاصی که وزارت امور خارجه انگلستان مشخص نموده است به افراد داده می‌شود. پس نتیجه اینکه برای انگلستان فقط آیلتس و برای سایر کشورها هر دو آزمون معتبر است.
در این مورد نکته‌ی دیگری قابل ذکر است: در کشور آمریکا معمولاً دانشگاه‌ها، نمره‌ی پایین‌تری از آزمون تافل را در قیاس با آیلتس طلب می‌کنند. در صورتیکه در سایر کشورها معمولاً نمره ی آیلتس نمره‌ی پایین تری در قیاس با تافل معادل می شود.
ج: بدلیل آنکه بیشتر فیلم ها و سریال های ساخته شده حاصل کار هالیود است و نیز اکثر مدرسین زبان سعی در تقلید لهجه ی آمریکایی دارند که آن نیز حاصل برنامه ریزی دانشگاهی در ایران است، به طور ناخودآگاه بیشتر زبان آموزان به سمت لهجه ی آمریکایی که تقلیدش آسانتر نیز می باشد سوق داده می شوند. بنابراین آزمون تافل شانس بالاتری را به زبان آموزانی می دهد که مبنای شنیداری خود را بر لهجه ی آمریکایی گذارده اند.
ولی اگر شما جز اقلیتی محسوب می شوید که لهجه بریتانیایی را دنبال می کند مطمئناً آزمون آیلتس گزینه ی مناسب تری برای شماست.
د: هنگامیکه دانشگاهی نمره ای را بر اساس یکی از آزمون های تافل یا آیلتس در سایت خود اعلام می کند، این بدان معناست که اهمیت بیشتری به آن نوع آزمون می دهد و بهتر است در صورت امکان بدنبال کسب نمره در آزمونی باشید که دانشگاه یا کالج اعلام نموده است. در غیر اینصورت می توانید با زدن ایمیلی نمره ی معادل را بپرسید. معمولاً برای ورود به مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه های ممتاز حداقل نمره ی ۸۶ تافل و یا ۶/۵ آیلتس را طلب می کنند.
البته فراموش نکنید که اگر قصد رقابت در گرفتن فاند (بورس تحصیلی)، دستیاری آموزش (TA) یا دستیاری تحقیق (RA) را دارید معمولاً دانشگاه ها ی ممتاز نمره ای بالای ۱۰۰ تافل یا ۷ آیلتس را نیاز دارند. نکته دیگر آن که
دانشگاه ها نمره ی حداقل ۲۲ یا ۶/۵ در قسمت اسپیکینگ را جزو شرایط حداقلی خود برای بورس کردن قرار می دهند. یکی از مواردی که بایستی قبل از اقدام برای گرفتن پذیرش انجام شود بررسی قسمت Language Requirements رشته/ دانشگاه می باشد.
Cambridge IELTS 10 و یا iBT آزمون تافل TPO و) یکی از بهترین پیشنهادات ما آن است که نمونه ای از تستهای
را تهیه کرده و اولین آزمون آن را بزنید. آزمون تافل بیشتر چهار گزینه ای است و شما اگر هم دیکته ی کلمات را ندانید نمره ای از دست نخواهید داد، در صورتیکه آزمون آیلتس یشتر به شیوه نوشتن یک تا چند کلمه ای است که دقت نگارش در آن بسیار مهم است.
بعد از زدن هر دو تست متوجه خواهید شد که با کدامیک ارتباط بیشتری برقرار کرده اید.
ز: بطور کلی تعداد مراکز و پراکندگی آن ها برای آزمون تافل بیشتر می باشد که در مطلبی جداگانه کلیه مراکز آزمون تافل و آیلتس را بررسی کرده ایم.


[ جمعه 12 شهریور 1395 ] [ 03:30 ب.ظ ] [ شهریار قربانی ]